Galeria „Cudu nad Wisłą”

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
zdjęcie
„100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Piotrkowianie wobec wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921” to tytuł nowej wystawy, którą można oglądać w parku św. Jana Pawła II. 
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało 24 plansze przedstawiające zagadnienia związane z dziejami wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921 (zwanej również wojną polsko-bolszewicką), ukazanej z perspektywy piotrkowskiej. Historyczne oraz barwne ilustracje, plakaty i fotografie z czasów wojny przeniesiono na tablice, które można podziwiać w galerii znajdującej się w parku św. Jana Pawła II (wzdłuż ul. Słowackiego) 
Dzięki profesjonalnej ekspozycji odwiedzający wystawę będą mieli możliwość wzięcia udziału w historyczno-archiwalnej „podróży w czasie”.

Oprócz treści wynikających z ogólnego tła historycznego, autorzy ekspozycji przybliżyli udział piotrkowian w walce o niepodległość i granice Polski. Na wystawie odnaleźć można nawiązania do okresu I wojny światowej – tj. formowania w naszym regionie oddziałów III Brygady Legionów Polskich, jak również omówienie sytuacji panującej w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim w latach wojny polsko-bolszewickiej.

- Szczególną uwagę zwróciliśmy na formowanie Piotrkowskiego Pułku Okręgowego – 26 Pułku Piechoty oraz 202 Ochotniczego Pułku Piechoty, stacjonowanie w okolicy Piotrkowa 580 Eskadry Salmsonów – jednostki polskiego lotnictwa wojskowego oraz historię piotrkowskich ochotników. Zachęcamy do zapoznania się z treściami prezentowanymi na wystawie – zaprasza dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Przygotowana galeria jest jednym z elementów obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, jednej z najważniejszych bitew w historii świata.
← powrót