100. rocznica Cudu nad Wisłą - fotoreportaż

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
zdjęcie
15 sierpnia świętowaliśmy, choć ze względu na pandemię koronawirusa nieco skromniej, 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z obchodów.
W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej piotrkowianie oddali hołd tym, którzy w walkach z nawałą bolszewicką złożyli na ołtarzu Ojczyzny ofiarę największą – własne życie.

Cmentarz wojenny przy ulicy Partyzantów, na którym w sobotę 15 odbyły sie miejskie uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed stu laty, to szczególne, choć nie jedyne miejsce w mieście gdzie spoczywają uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej.
- Miejsce to jest jednak wyjątkowe, bowiem w bezimiennych mogiłach spoczywają tu synowie trybunalskiego grodu: oficerowie zawodowi, żołnierze z poboru i ochotnicy. Nazwiska niektórych z nich utrwalone zostały na epitafiach w dawnym kościele garnizonowym. Ci bezimienni spoczywają tu, pośród mogił innych bohaterów walk za ojczyznę - mówił Paweł Kendra z piotrkowskiego Muzeum rozpoczynając dzisiejszą uroczystość.

Po krótkim wprowadzeniu historyka przybyłe delegacje złożyły kwiaty. W imieniu mieszkańców miasta hołd poległym w wojnie polsko-bolszewickiej złożyli wiceprezydent Andrzej Kacperek oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Wiesława Olejnik i Mariusz Staszek. Wśród składających kwiaty nie zabrakło kobatantów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz władz starostwa powiatowego na czele ze starostą Piotrem Wojtysiakiem i wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Michałem Szymańskim.

15 sierpnia przypada również święto Wojska Polskiego. Dlatego zanim rozpoczęły się oficjalne uroczystości wiceprezydent Andrzej Kacperek złożył kwiaty w innych miejscach poświęconych bohaterom walk za niepodległość: pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki, obeliskiem poświęconym Legionom Polskim przy Al. J. Piłsudskiego oraz pod tablicom poświęconym 25 Pułkowi Piechoty, które wmurowane są w ściany kościoła pw. św. Jacka i Doroty.
← powrót