100. rocznica Bitwy Warszawskiej - wydarzenia towarzyszące

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
zdjęcie
Za nami oficjalne miejskie uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jednak na tym świętowanie, tej ważnej daty w dziejach ludzkości, się nie kończy.
W obchody stulecia "Cudu nad Wisłą" włączyły się również miejskie instytucje kultury oraz Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Przedstawiamy ofertę i zachęcamy do skorzystania.

1. Wystawa "100. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 Roku. Piotrkowianie wobec wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921”, która wyeksponowana jest wzdłuż ul. Słowackiego przy parku św. Jana Pawła II.
Odwiedzający wystawę będą mieli możliwość wzięcia udziału w historyczno-archiwalnej „podróży w czasie”. Na 24 planszach przedstawiono zagadnienia związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej ukazanej z piotrkowskiej perspektywy. Więcej na temat wystawy pisaliśmy TUTAJ.2. „100-lecie „Cudu nad Wisłą” (Muzeum).
Na ekspozycji zaprezentowane są - zachowane w zbiorach Archiwum Państwowego oraz Muzeum - pamiątki związane z wojną polsko-bolszewicką. Znajdą się tam: plakaty, odznaczenia i dokumenty związane z Piotrkowem i mieszkańcami naszego miasta i powiatu – uczestnikami walk w latach 1919-1921, a także broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego. Więcej na temat wystawy pisaliśmy TUTAJ.3. „Bitwa Warszawska w księgozbiorze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim" w Mediatece 800-lecia.
Wystawa ukazuje książki ze zbiorów piotrkowskiej biblioteki poświęcone jednej z najważniejszych bitew w dziejach Polski i świata. Wśród prezentowanych wydawnictw na szczególną uwagę zasługują najnowsze opracowania dotyczące „Cudu nad Wisłą”, m. in. albumy „Bitwa Warszawska 1920” Tymoteusza Pawłowskiego oraz „Wojna 1920” pod redakcją Witolda Sienkiewicza. Na wystawie znalazły się ponadto publikacje opisujące wojnę polsko-bolszewicką 1919-1920 r., ludzi, którzy brali udział w tych wydarzeniach, a także prace historyczne omawiające dzieje Polski i Europy przed i po Bitwie Warszawskiej. Więcej na temat wystawy pisaliśmy TUTAJ.
Zachęcamy również do zapoznania się z wynikami ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej – online (Miejski Ośrodek Kultury) oraz z pracami przygotowanymi w ramach regionalnego konkursu plastycznego pn. „Kapitan Polska – prawdziwy bohater Bitwy Warszawskiej” organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury.
← powrót