Dzisiaj: Niedziela 05 lipca 2020

Zakończono jubileuszowe Dni Muzyki Kameralnej

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
zdjęcie
W minioną niedzielę odbył się ostatni koncert w ramach jubileuszowej, 50-tej edycji Dni Muzyki Kameralnej. Zwieńczył je recital gitarowo-fortepianowy „Muzyczne echa Hiszpanii i Włoch na 88 klawiszy i 6 strun”.
Dni Muzyki Kameralnej to najstarsza, cykliczna impreza w regionie. Przez lata formuła imprezy ulegała zmianom. Obok młodych, początkujących muzyków, występowali także muzycy posiadający już znaczny dorobek artystyczny.
Koncerty muzyki poważnej przeplatały się z ariami operowymi i operetkowych, a w ostatnich latach nawet z aranżacjami jazzowymi, które niejednokrotnie ocierały się o improwizację.
Oprócz wirtuozerskich popisów instrumentalistów, uczestnicy koncertów wysłuchać mogli również występów chórzystów, jak też solowych występów wokalistów prezentujących bogaty i zróżnicowany repertuar od muzyki dawnej, religijnej i świeckiej, przez utwory uznawane za klasykę, aż po współczesną muzykę popularną i muzykę filmową.

W ciągu minionego półwiecza kierownictwo artystyczne nad projektem obejmowali Jarosław Stępowski z Ludowego Instytutu Muzycznego, Czesław Michałowicz i Marcin Gąsior. Koncerty prowadzili Janusz Janyst, Czesław Michałowicz i Zygmunt Stępień. Organizacją wydarzenia kierowali Mirosław Przybył, Jerzy Bajeński, Czesław Michałowicz, Grzegorz Bartosik, a w ostatnim okresie dyrektorzy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim: Marcin Gąsior, Krzysztof Wiączek i dr Marta Walak.
Przez wiele lat kierownikiem artystycznym pozostawał Zygmunt Stępień, który kreował gusta i zainteresowania muzyczne piotrkowian, a także popularyzował twórczość młodych piotrkowskich artystów.

Na podstawie programów i afiszy zachowanych w zbiorach piotrkowskiego Muzeum, przygotowana została okolicznościowa wystawa, która prezentowana była przez cały czas trwania jubileuszowej edycji Dni Muzyki Kameralnej.
- W ramach Dni Muzyki Kameralnej zorganizowano blisko 360 koncertów, w których zaprezentowało się prawie 800 artystów. Przez pięćdziesiąt lat trwania imprezy uczestniczyło w niej 20 tys. słuchaczy – podsumowuje Marta Walak, dyrektor Muzeum.
← powrót