Wirtualna rzeczywistość na festiwalu w „Budowlance”

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
zdjęcie
900 uczniów z 24 szkół wzięło udział  w V Festiwalu Nauk Technicznych, który odbył się w piotrkowskiej „Budowlance”. Motywami przewodnimi wydarzenia były: wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość.
Festiwal Nauk Technicznych organizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń organizowanych w Piotrkowie Trybunalskim. Piąta edycja festiwalu była poświęcona technologiom, które radyklanie zmieniają oblicze współczesnego świata.

Wirtualna rzeczywistość to komputerowo stworzone w trójwymiarze środowisko, pozwala na poruszanie się i wchodzenie w interakcje, pobudza w ten sposób jeden z pięciu zmysłów człowieka. Formą pośrednią pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym jest właśnie rozszerzona rzeczywistość. Wzbogaca ona faktyczne otoczenie o zawartość tworzoną w komputerze za pomocą szeroko rozumianej grafiki. Rzeczywistość rozszerzona uzupełnia więc świat realny o nowe obrazy, informacje, tworzy dźwięki, a nawet zapach.
- Ta niesamowita technologia za chwilę zupełnie zdominuje rynek, już znajduje zastosowanie w e-sporcie, grach video, ale czeka na poważne zastosowanie w innych dziedzinach życia takich jak np. budownictwo czy nauka języków obcych – wyjaśnia Edyta Wiernicka, dyrektor „Budowlanki”.

O tym jak będzie wyglądać świat w przyszłości mogli się przekonać uczestnicy festiwalu.
Uczniowie zainteresowani informatyką tworzyli modele 3D, uczestniczyli w zajęciach dotyczących prowadzenia bloga, korzystali z aplikacji wykorzystującej VR, a przy pomocy zaawansowanego sprzętu podnosili przedmioty siłą umysłu. Podczas warsztatów „Wirtualna rzeczywistość w kryminalistyce”, korzystając z symulatora w technologii VR „teleportowali się” do wirtualnej sceny zbrodni i zabezpieczali dowody znajdujące się na miejscu zdarzenia.

W obszarze budownictwa prezentowane były ekologiczne systemy grzewcze, nowoczesne pokrycia dachowe, narzędzia bezprzewodowe, przeprowadzane pokazy termowizyjne, ćwiczenia w projektowaniu komputerowym oraz projektowanie i wykonywanie ekskluzywnych schodów drewnianych.
W obszarze geodezji zaprezentowane zostały systemy GPS, drony i skanery 3D. Nie mogło zabraknąć energetyki odnawialnej i ochrony środowiska, z zakresu których zaprezentowano kolektory, ogniwa fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, geotermię i pompy ciepła. Prowadzone były również doświadczenia chemiczne, a zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, podczas których uczniowie samodzielnie wykonywali kolorowe i pachnące mydełka.

W pracowniach językowych uczniowie uczyli się języków obcych z wykorzystaniem technologii AR, która przyspiesza naukę stymulując wszystkie zmysły. W auli szkoły młodzież uczestniczyła w zajęciach kreatywnych, w trakcie których, uruchamiając własną wyobraźnię, tworzyła wizję świata z przyszłości.

Nie tylko uczniowie uczestniczyli w zajęciach podczas festiwalu. Dzięki współpracy z WODN w Piotrkowie również nauczyciele mogli doświadczyć atmosfery nauki. Zainteresowani wzięli udział w seminarium pt. „Narzędzia TIK i darmowe aplikacje przydatne w pracy z uczniami”, które prowadziła konsultant WODN Małgorzata Kudyba.

- Podczas festiwalu gościliśmy przedstawicieli Politechniki Łódzkiej, Politechniki Częstochowskiej, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie oraz piotrkowskiej fili Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dziękujemy wszystkim za obecność i wsparcie i już dziś zapraszamy na kolejny festiwal – podsumowuje dyrektor Wiernicka.
← powrót