Pamiętamy o Tadeuszu Kościuszce

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
zdjęcie
15 października obchodziliśmy 200-setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. O polskim bohaterze niepodległościowym pamiętamy także w Piotrkowie Trybunalskim.
W poniedziałek (16.10) w naszym mieście odbył się happening „Piotrków Trybunalski - centrum myśli i działań niepodległościowych w czasie I wojny światowej”. Akcja nawiązywała do 200-setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki oraz 100-rocznicy wydarzeń, które w 1917 roku miały miejsce w Piotrkowie Trybunalskim.

Podobnie jak przed stu laty happening rozpoczął się w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Prelekcję „Dwóch cesarzy i król pruski to za mało dla Kościuszki” wygłosił nauczyciel III LO Maciej Pawłowski. Wystąpił także chór II LO, a modlitwę w intencji Ojczyzny poprowadził superior o. Mieczysław Jóźwiak.
Uczestnicy otrzymali także broszurę przypominającą wydarzenia, które miały miejsce w Piotrkowie w 1917 r. wydaną przez Fundację Christiani.

Następnie - tak jak piotrkowianie przed wiekiem - uczestnicy uroczystości przeszli przez Rynek Trybunalski, ul. Sieradzką, pl. Tadeusza Kościuszki (plac otrzymał tą nazwę w 1917 r.) i dalej alejami 3 Maja do parku księcia Józefa Poniatowskiego.
Dalsza część uroczystości odbyła się przy Dębie Wolności zasadzonym w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki i pamiątkowym kamieniu poświęconym Naczelnikowi Insurekcji.

Tutaj młodzież z ZSP nr 1 zaprezentowała scenkę historyczną „Tadeusz Kościuszko bohaterem dwóch narodów”, a chór II LO zaśpiewał wiązankę pieśni patriotycznych. Upamiętniono także postać Wincentego Stępnia, wieloletniego ogrodnika miejskiego, ku pamięci którego Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego w jubileuszowym roku naszego grodu ufundowało tablicę.
- Jeśli młodzi piotrkowianie uczestniczący w dzisiejszych uroczystościach będą podążać ideami, którymi kierował się Tadeusz Kościuszko, czyli umiłowaniem Ojczyzny i niepodległości, a także zasadom braterstwa, równości i wolności to o los Piotrkowa Trybunalskiego możemy być spokojny – podkreślił na koniec wczorajszego happeningu wiceprezydent Andrzej Kacperek, podkreślając, że uroczystości są pięknym wstępem do przyszłorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizatorami akcji byli: Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, Ojcowie Jezuici i Fundacja Christiani.
← powrót