Co z pustostanami?

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
zdjęcie
Wieloletnie starania na rzecz poprawy estetyki na ulicach Piotrkowa Trybunalskiego przynoszą pożądane efekty. Widać to nie tylko po zmodernizowany ulicach, ale także odnowionych kamienicach. Część prywatnych budynków – na które miasto nie ma wpływu – pozostało jednak nietkniętych.
Od kilku lat systematycznie setki tysięcy złotych przeznaczane są na remonty zabytkowych budynków. Część budowli, które nie nadawała się do użytkowania została już – lub w najbliższej przyszłości będzie – wyburzona.
Tak będzie m.in. z kamienicą przy skrzyżowaniu ul. Starowarszawskiej oraz Jerozolimskiej, Wkrótce pustostan zniknie z powierzchni ziemi, a w jego miejsce powstanie nowoczesna kamienica z mieszkaniami dla 31 rodzin.


Nie wszystkie budynki miasto może jednak zburzyć lub wyremontować. Dlaczego?
- Powód jest bardzo prosty. Działać możemy tylko na nieruchomościach należących do miasta – wyjaśnia wiceprezydent Andrzej Kacperek dodając, że samorząd na właścicieli innych nieruchomości nie ma bezpośredniego wpływu.

A nieruchomości psujących estetykę miasta jest na terenie Piotrkowa Trybunalskiego kilka.
Taką swoistą wycieczkę warto rozpocząć od słynnej „Mariolki”, czyli kamienicy przy skrzyżowaniu ul. Sieradzkiej i Rwańskiej. Stąd dochodzą bardzo pozytywne sygnały. Obecny właściciel sukcesywnie remontuje tę bardzo zaniedbaną nieruchomość i choć pracy jest jeszcze dużo to pozytywne efekty w końcu przyjdą.
Prywatną własnością jest także budynek przy ul. Wojska Polskiego 23a, a bardzo zniszczonego pustostanu najprawdopodobniej nie da się już wyremontować.
Bardzo podobna sytuacja jest ze słynną „Europą”. W tym przypadku właścicielem jest spółka prywatna z terenu Piotrkowa, a kamienica od kilkunastu lat pełni funkcję wyłącznie powierzchni reklamowej.
Zniszczony budynek pozostał także przy skrzyżowaniu ul. Starowarszawskiej i Pereca. Jeszcze kilka lat temu w tej okolicy były  dwa pustostany należące do miasta. Zostały one wyburzone.
- Wówczas chcieliśmy odkupić budynek przy ul. Starowarszawskiej 16, ale cena jaką właściciel podyktował za tę nieruchomość kilkukrotnie przewyższała jej wartość. Nie mogliśmy jej kupić, ponieważ narazilibyśmy się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych – wyjaśnia wiceprezydent Kacperek.
W okolicach Podzamcza można także przytoczyć przykład niedokończonej budowy przy ul. Curie-Skłodowskiej 1, którego właścicielem jest spółka z Łodzi.

Wśród budynków, które są nieużytkowane i swoim wyglądem psują estetykę w mieście znajdują się także należące do Skarbu Państwa i oddane w użytkowanie wieczyste. Tak jest w przypadku budynku po Metal-Plaście, którym zarządza prywatna osoba oraz budynku po dawnej przychodni kolejowej przy POW. W tym przypadku użytkowanie wieczyste należy do Województwa Łódzkiego.
Warto też wspomnieć o kompleksie przy Batorego, który jest własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Urzędu Miasta. Od kilku miesięcy trwają rozmowy z podmiotem z terenu miasta, który chciałby przejąć ten teren. Istnieje realna szansa, że do 2020 roku tereny po „byłej Piotrcovii” zyskają zupełnie nowe oblicze.
Na koniec wędrujemy na osiedle Wyzwolenia do byłej przychodni przy ul. Broniewskiego, której właścicielem jest Powiat Piotrkowski. Tutaj jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna, ponieważ Zarząd Powiatu próbuje sprzedać tą nieruchomość.

- Dokładamy wszelkich starań, aby poprawiać estetykę w mieście. Niestety w przypadku prywatnych nieruchomości możemy tylko zachęcać właścicieli do podjęcia odpowiednich działań. Współpracujemy także z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego, który m.in. po naszych interwencjach wydaje decyzje administracyjne dotyczące zabezpieczenia tych nieruchomości oraz niejednokrotnie nakłada kary finansowe – podsumowuje wiceprezydent Andrzej Kacperek i dodaje, że do remontów budynków zachęca także konkurs „Nowa Elewacja”.
- Co roku nagradzamy w nim właścicieli kamienic, którzy wyremontowali swoje budynki. W ciągu dziewięciu lat wyróżniliśmy 35 elewacji i rozdaliśmy nagrody na łączną kwotę ponad 530 tys. zł.
← powrót