Dzisiaj: Środa 24 kwietnia 2019

38. rocznica Porozumień Sierpniowych

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
zdjęcie
31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano Porozumienia Sierpniowe, które dały początek NSZZ „Solidarność”. Wydarzenia te wspominano podczas niedzielnej (2.09) eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej.
31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano Porozumienia Sierpniowe. Jest to bardzo ważne wydarzenie w historii naszego kraju. Wówczas powstał NSZZ „Solidarność”, czyli pierwsza w krajach komunistycznych, niezależna od władz, legalna organizacja związkowa. Podpisanie porozumień między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie „Solidarności” stało się jednocześnie początkiem przemian ustrojowych w kraju.

37. rocznicę tych wydarzeń świętowano w minioną niedzielę również w Piotrkowie Trybunalskim. W kościele oo. Jezuitów odprawiona została uroczysta msza święta, która była dziękczynieniem za powstanie „Solidarności”.
Jeszcze przed eucharystią prezydent Krzysztof Chojniak oraz członkowie piotrkowskiej „Solidarności” złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce znajdującą się w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej.
Z kolei po nabożeństwie delegacje udały się obelisk upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, gdzie także złożono wieńce.
← powrót