Dzisiaj: Wtorek 26 marca 2019

Portrety w Centrum

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
zdjęcie
„Wiatraczek czasu. Portrety” – to tytuł najnowszej wystawy fotograficznej Danuty Węgiel, którą od niedzieli (2.09) będzie można oglądać w Centrum Idei „Ku demokracji”. Na ekspozycje składają się portrety wybitnych osób.
Na wystawie prezentowane będą fotografie, które powstały na przestrzeni wielu lat pracy. Klamrą są tu portrety Stanisława Lema z 1997 roku i poetki Ewy Lipskiej z 2017 roku. Zobaczymy zatrzymane w kadrze twarze m. in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Jana Peszka, Tadeusza Różewicza, Wojciecha Pszoniaka, Marcina Świetlickiego, Jerzego Pilcha, Olgi Tokarczuk, Ojca Leona Knabita, Tomasza Stańko i innych.

- Prowadzę grę z czasem. Gdy wygrywam zabieram kilka chwil wiatraczkowi przemian. Czas, jak w wierszu Wisławy Szymborskiej „Ludzie na moście”, potyka się, upada i zatrzymuje. Chwytam w stopklatce czyjąś obecność. Od ponad 20 lat fotografuję balansując pomiędzy portretem kuracyjnym a reporterskim – pisze o sobie autorka.

Danuta Węgiel jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, absolwentka religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od ponad 20 lat portretuje ludzi kultury i nauki co owocuje licznymi publikacjami w prasie, na okładkach książek oraz plakatach. Portretowała m.in. Czesława Miłosza i Stanisława Lema. Współpracuje z Wydawnictwem Znak i Wydawnictwem Literackim. Od 2012 roku związała się z agencją prasową Fotonova. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Mieszka i tworzy w Krakowie.

Wystawa prezentowana będzie w Galerii „Śnieżne Krużganki” do 3 października. Wstęp wolny. Wejście od pl. Kościuszki.
← powrót