III Liceum Ogólnokształcące

Uzupełniono zestawienie sukcesów naszych informatyków


Do zestawienia "TOP INFORMATYKÓW III LO" dodaliśmy sukcesy odniesione przez naszych uczniów w roku 2012. Łącznie od 1999 roku odnotowaliśmy 49 osiągnięć. Czekamy na jubileuszowy 50 sukces...

Więcej…

 

Paintball

26.10.2012 r. uczniowie z klas 1D i 1B pod opieką p. K.Sikory i p. A.Bednarek pojechali do ośrodka Gunmaster w Rozprzy, celem wyładowania całotygodniowych emocji i sprawdzenia się w paintballowej rywalizacji. Łącznie strzelały 24 osoby, 9 z klasy humanistycznej i 15 z matematyczno-fizyczno-informatycznej. Na początku uczestnicy wyjazdu zostali dokładnie przeszkoleni i wyposażeni w niezbędne akcesoria - mundury, markery i maski. Przy sprzyjających warunkach odegrane zostały 4 rundy gry na trzech różnych polach. Po skończeniu zabawy odbyło się ognisko z kiełbaskami.

 

Otrzęsiny 2012

24 października uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi uczniami naszego liceum. Uroczystość przygotowana przez Samorząd Szkolny pod kierunkiem p. Bogumiły Mierzejewskiej tradycyjnie dostarczyła wiele powodów do radości zarówno pierwszoklasistom, jak i zgromadzonej publiczności.
Pewne punkty programu stały się już tradycją otrzęsin w naszej szkole. Zaliczyć można do nich picie mleka na czas, konkurs taneczny, rysowanie z zawiązanymi oczami portretu wychowawcy, głuchy telefon oraz quiz ze znajomości III Liceum.
Nowością w tym roku było przygotowanie piosenek, swoistych hymnów klas pierwszych.
Po właściwej części otrzęsin nowi uczniowie złożyli "uroczystą przysięgę" i dopiero wówczas mogli zmyć makijaże, jakie od rana malowali na ich twarzach starsi koledzy i koleżanki.
Zapraszamy do obejrzenia skrótu z uroczystości. Pełny zapis uroczystości zobaczyć można w bibliotece szkolnej, jak również nagrać w pracowni informatycznej.

W naszej galerii dostępne są już zdjęcia z imprezy!!!

Przyćmienie

 

Sukces Beaty Szewczyk w konkursie „W kręgu poezji Juliusza Słowackiego”

W dniach 18-20.10.2012 r. w Grodzisku Wielkopolskim odbył się XXVIII Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego.

III LO w Piotrkowie Trybunalskim reprezentowały uczennice klasy IIIA – Dominika Mękarska i Beata Szewczyk. Opiekunem grupy zlotowej była pani Małgorzata Perucka.
Delegacja naszej szkoły godnie reprezentowała Piotrków Trybunalski.
Beata Szewczyk zdobyła I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji Juliusza Słowackiego”. W kategorii poezji śpiewanej zaprezentowała utwór „Jest taka jedna godzina na ziemi” do muzyki własnej. Oryginalna, rockowa kompozycja, gitarowe brzmienie i wyjątkowy głos przesądziły o sukcesie wokalistki. Nagrodzony utwór uświetnił również uroczystość zakończenia zlotu.

 

Cenzura w okresie PRL-u

Cenzura w okresie PRL-u była tematem wykładu, z którym w naszej szkole 11 października 2012 r wystąpił prof. Zbigniew Romek (pracownik naukowy Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, autor m.in.: "Cenzura a nauka historyczna w Polsce 1944-1970"). Współorganizatorem był Klub Historyczny im. gen. S. Roweckiego "Grota" w Piotrkowie Trybunalskim, reprezentowany przez Przewodniczącego Zarządu mgr. Pawła Wąsa (w swojej pracy badawczej zajmującego się drugą konspiracją niepodległościową i antykomunistycznymi organizacjami młodzieżowymi okresu stalinowskiego). Autorami scenografii byli uczniowie III LO: Miłosz Gortyński, Patrycja Leśniewska, Daria Burzyńska, Karolina Gorzędowska i Julia Kowalska.
Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem większości młodzieży, wysoko został też oceniony przez nauczycieli, szczególnie ze względu na to, że odkrywał nie tylko instytucjonalne mechanizmy działania cenzury, ale również kładł nacisk na czynnik ludzki tzw. autocenzury: konformizm, karierowiczostwo, strach itp.
Zainteresowanych tematem odsyłam do książek prelegenta oraz do "Czarnej księgi cenzury PRL" Tomasza Strzyżewskiego (ewentualnie do bloga - http://strzyzewski.salon24.pl/posts/).

 

Zakończył się projekt Informatyka+

Informatyka+ to ponadregionalny projekt edukacyjny z zakresu informatyki i technologii informacyjno-komunikacyjnych. III Liceum aktywnie uczestniczyło w przesięwzięciu. Warto więc pokusić się o krótkie podsumowanie.

Więcej…

 

Uczciliśmy rocznię urodzin naszego Patrona

4 września minęła 203 rocznica urodzin Juliusza Słowackiego. Tradycyjnie w pierwszym tygodniu września w III Liceum na słodko obchodzimy święto naszego Patrona.

7 września wszystkie klasy przygotowały torty, a w klapach marynarek uczniów znalazły się róże. Wypieki przed konsumpcją podlegały ocenie komisji konkursowej. Do zdobycia były (bez)cenne nagrody - odpowiednio 3, 2 i 1 dzień bez pytania. Jury oceniało torty w dwóch kategoriach - wypiek własny oraz produkt cukierniczy. Oceniano motto, pomysł, oryginalność, sposób zaprezentowania i ogólne wrażenia. Wyniki publikujemy na naszej stronie.

Więcej…

 

Zebrania z rodzicami uczniów klas pierwszych

Zebrania z rodzicami uczniów klas I odbędą się 17 września (poniedziałek) o godz. 17.00

 

3 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2012/2013

Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej. Uczestniczyli w niej uczniowie klasi I i II.
Tegoroczny rok rozpoczął się pod znakiem debiutów. Swoje pierwsze rozpoczęcie poprowadziła nowa p. dyrektor Joanna Kśięzopolska Szulc wraz z ze swoim zastępcą p. Agnieszką Starzyńską. Szczególnie witamy uczniów klas I. Wraz z nimi do szkoły wkroczyła nowa podstawa programowa. Trochę zmian zaszło również w kadrze dydaktycznej szkoły.
W nadchodzącym roku całej społeczności szkolnej życzymy powodzenia!

Zdjęcia z utoczystości zobaczyć można w naszej galerii.

 

Zamierzenia związane z patronem szkoły i Rodziną Szkół im. Juliusza Słowackiego.

07.09.2012 - rocznica urodzin Juliusza Słowackiego. Klasy tradycyjnie przygotowują torty dla Juliusza zgodnie z wypracowaną w ubiegłych latach formułą konkursową. Jury ocenia pomysłowość i oryginalność wykonania wypieków własnych i profesjonalnych. W tym roku do tortów klasy dodają propozycję nazwy dla terenu zielonego przed budynkiem szkoły. Nazwa ma mieć formę dwuwyrazową lub trójwyrazową, wiązać się z życiem lub twórczością Juliusza Słowackiego i zawierać określenie geograficzne lub przyrodnicze np. park Balladyny, róże Salomei, ścieżka Kordiana i Violetty, aleja królowej Bony. Wybrana w drodze konkursu nazwa stanie się obowiązująca od dnia ogłoszenia wyników, a zwycięska klasa nagrodzona cennym upominkiem.

Więcej…

 

Projekt - sprawozdanie

W naszej szkole od 1 grudnia 2011 r., rezalizowany był Projekt ekologiczny "Jestem świadomy więc chronię". Opiekunkami projektu były: p. prof. I. Nowosielska i p. prof. E. Ortyl.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w:

 1. 10 lekcjach terenowych na terenie woj. łódzkiego, parków narodowych, parków krajobrazowych oraz gospodarstw agrosturystycznych, osady leśnej, instytucji - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Oczyszczalnia Ścieków, Ogród Roślin Egzotycznych - Palmiarnia w Łodzi
 2. Obyło się 10 konkursów o charakterze ekologicznym
 3. Miał miejsce Zlot o tematyce ekologicznej
 4. Dodatkowo, w ramach realizacji Projektu, zostały posadzone róże, które młodzież ofiarowała Patronowi Szkoły oraz obsadzono roślinami teren przyszkolny, w tym skalnik.
 5. Zakupiono także do szkoły:
 • teblicę interaktywną
 • telewizor
 • rzutnik multimedialny
 • ekran
 • DVD
 • książki o charakterze ekologicznym
 • doposażono pracownie chemiczną w sprzęt laboratoryjny.

Więcej…

 
Statystyka
Użytkowników : 2
Artykułów : 243
Odsłon : 329817
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
Sonda
Czy Jesteś za reaktywacją forum?